WP SlimStat - en to de_DE translation catalogue (641 entries)

en: Right Now
de_DE: Aktuell

en: Overview
de_DE: &Uuml;bersicht

en: Visitors
de_DE: Besucher

en: Content
de_DE: Inhalt

en: Traffic Sources
de_DE: Traffic-Ursprung

en: World Map
de_DE: Weltkarte

en: Custom Reports
de_DE: individuelle Auswertungen

en: Stats
de_DE: Statistik

en: Show on screen
de_DE: Anzeigen

en: There was an error updating the following options:
de_DE: Fehler beim Aktualisieren folgender Optionen:

en: Your settings have been successfully updated.
de_DE: Optionen erfolgreich aktualisiert.

en: Save Changes
de_DE: Änderungen speichern

en: Yes
de_DE: Ja

en: No
de_DE: Nein

en: WARNING: a misconfigured setting and/or server environment is preventing WP SlimStat from properly tracking your visitors. Please <a target="_blank" href="http://wordpress.org/extend/plugins/wp-slimstat/faq/">check the FAQs</a> for more information.
de_DE: WARNUNG: Eine falsche Einstellung und/oder die Serverumgebung verhindern, dass WP SlimStat die Besucher korrekt erfasst. <a target="_blank" href="http://wordpress.org/extend/plugins/wp-slimstat/faq/">In den  FAQs</a> gibt es mehr Informationen dazu.

en: Definitions
de_DE: Definitionen

en: A period of interaction between a visitor's browser and your website, ending when the browser is closed or when the user has been inactive on that site for 30 minutes
de_DE: Zeitraum der Interaktion des Browsers eines Besuchers mit Ihrer Website. Diese endet wenn der Browser geschlossen wird oder der Besucher 30 Minuten lang nicht auf der Website aktiv war

en: Any user who has left a comment on your blog, and is thus identified by Wordpress as a returning visitor
de_DE: Jeder Benutzer, der einen Kommentar auf Ihrer Website hinterlassen hat und damit als wiederkehrender Besucher erkannt wird.

en: Used to differentiate between multiple requests to download a file from one internet address (IP) and requests originating from many distinct addresses; since this measurement looks only at the internet address a pageview came from, it is useful, but not perfect
de_DE: Wird genutzt um zwischen mehreren Requests einer IP Adresse und Requests von verschiedenen Adressen zu unterscheiden; da diese Messung nur auf die IP Adresse von der ein Seitenaufruf stammt achtet, ist es nützlich, aber nicht perfekt.

en: Originating IP
de_DE: Ursprüngliche IP

en: the originating IP address of a client connecting to a web server through an HTTP proxy or load balancer
de_DE: Die ursprüngliche IP Adresse eines Clients, der sich durch einen HTTP Proxy oder Load Balancer mit dem Server verbunden hat.

en: All those people showing up to your Web site by typing in the URL of your Web site coming or from a bookmark; some people also call this "default traffic" or "ambient traffic"
de_DE: Alle Besucher die Ihre Website durch Eingabe der Adresse Ihrer Seite (URL) oder ein Lesezeichen erreichen; auch "default traffic" oder "ambient traffic" genannt.

en: Google, Yahoo, MSN, Ask, others; this bucket will include both your organic as well as your paid (PPC/SEM) traffic, so be aware of that
de_DE: Google, Yahoo, MSN, Ask usw.; hiwer ist sowohl organischer als auch bezahlter (PPC/SEM) Traffic enthalten.

en: Search Terms
de_DE: Suchbegriffe

en: Keywords used by your visitors to find your website on a search engine
de_DE: Begriffe welche von Besuchern in Suchmaschinen verwendet wurden

en: Short for search engine results page, the Web page that a search engine returns with the results of its search. The value shown represents your rank (or position) within that list of results
de_DE: "Search Engine Result Pages" - Suchmaschinenranking. Der Wert repräsentiert Ihren Rang (die Postition) in den Suchergebnissen.

en: Any program used for accessing a website; this includes browsers, robots, spiders and any other program that was used to retrieve information from the site
de_DE: Generische Kennung jedes zugreifenden Programmes, wie z.B. Browser (Firefox usw.), 'Robots' und 'Spider' sowie jedes andere Programm welches Informationen von einer Website abruft.

en: A link from one domain to another is said to be outbound from its source anchor and inbound to its target. This report lists all the links to other websites followed by your visitors.
de_DE: Ausgehende Links sind links zu einer anderen Domain. Dieser Report zeigt alle Links zu anderen Websites die Ihre Besucher verfolgt haben.

en: Basic Filters
de_DE: Einfache Filter

en: User agent (Firefox, Chrome, ...)
de_DE: Browser (Firefox, Chrome ...)

en: Country Code
de_DE: L&auml;nder-Code

en: Visitor's public IP address
de_DE: &Ouml;ffentliche IP Adresse des Besuchers

en: Language Code
de_DE: Sprach-Kodierung

en: Please refer to this <a target="_blank" href="http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ee825488(v=cs.20).aspx">language culture page</a> (first column) for more information
de_DE: Siehe  <a target="_blank" href="http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ee825488(v=cs.20).aspx">Tabelle von Sprach-Kodierungen</a>

en: Operating System
de_DE: Betriebssystem

en: Accepts identifiers like win7, win98, macosx, ...; please refer to <a target="_blank" href="http://php.net/manual/en/function.get-browser.php">this manual page</a> for more information
de_DE: Akzeptiert Bezeichner wie win7, win98, macosx usw.; weitere Informationen gibt es auf <a href="http://php.net/manual/de/function.get-browser.php" target="_blank">dieser Seite</a>

en: URL accessed on your site
de_DE: URL, die auf Ihrer Seite besucht wurde

en: Referer
de_DE: Herkunft

en: Visitor's Name
de_DE: Besuchername

en: Visitors' names according to the cookie set by Wordpress after they leave a comment
de_DE: Besuchername laut Cookie, welches Wordpress beim hinterlassen eines Kommentars anlegt

en: Browser Version
de_DE: Browser-Version

en: user agent version (9.0, 11, ...)
de_DE: Browser-Version (9.0, 11, ...)

en: Browser Type
de_DE: Browser-Typ

en: 1 = search engine crawler, 2 = mobile device, 3 = syndication reader, 0 = all others
de_DE: 1 = Suchmaschinen Crawler, 2 = Mobiles Gerät, 3 = Feed-Reader, 0 = alle anderen

en: Color Depth
de_DE: Farbtiefe

en: visitor's screen's color depth (8, 16, 24, ...)
de_DE: Farbtiefe des Monitors des Besuchers (8, 16, 24, ...)

en: what CSS standard was supported by that browser (1, 2, 3 and other integer values)
de_DE: Vom Browser unterstützter CSS standard (1, 2, 3 und andere ganze Zahlen)

en: Pageview Attributes
de_DE: Eigenschaften Seitenaufrufe

en: this field is set to <em>[pre]</em> if the resource has been accessed through <a target="_blank" href="https://developer.mozilla.org/en/Link_prefetching_FAQ">Link Prefetching</a> or similar techniques
de_DE: Dieses Feld enth&auml;lt <em>[pre]</em> wenn der Zugriff von through <a target="_blank" href="https://developer.mozilla.org/en/Link_prefetching_FAQ">Link Prefetching</a> oder eine &auml;hnliche

en: Post Author
de_DE: Autor der Seiten

en: author associated to that post/page when the resource was accessed
de_DE: Der dem Artikel / der Seite zugeordnete Autor

en: Post Category ID
de_DE: Kategorie-ID der Seite

en: ID of the category/term associated to the resource, when available
de_DE: ID der zugeordneten Kategorie, falls vorhanden

en: visitor's originating IP address, if available
de_DE: IP Adresse des Besuchers, falls bekannt

en: Resource Content Type
de_DE: Inhalt der Ressource

en: post, page, cpt:<em>custom-post-type</em>, attachment, singular, post_type_archive, tag, taxonomy, category, date, author, archive, search, feed, home; please refer to the <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Conditional_Tags">Conditional Tags</a> manual page for more information
de_DE: post, page, cpt:<em>custom-post-type</em>, attachment, singular, post_type_archive, tag, taxonomy, category, date, author, archive, search, feed, home; F&uuml;r mehr Infos s.  <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Conditional_Tags">Conditional Tags</a>.

en: Screen Resolution
de_DE: Bildschirm-Aufl&ouml;sung

en: viewport width and height (1024x768, 800x600, ...)
de_DE: Breite und H&ouml;he des sichtbaren Bereiches

en: Visit ID
de_DE: Besuchs-ID

en: generally used in conjunction with <em>is not empty</em>, identifies human visitors
de_DE: Meist im Zusammenhang mit <em>nicht leer</em> verwendet, kennzeichnet echte Besucher

en: Date Filters
de_DE: Datumsfilter

en: you can specify the timeframe by entering a number in the <em>interval</em> field; use -1 to indicate <em>to date</em> (i.e., day=1, month=1, year=blank, interval=-1 will set a year-to-date filter)
de_DE: Sie können einen Zeitraum angeben, in dem Sie bei 'Tage' eine Zahl angeben. -1 erzeugt ein Intervall seit Beginn des Jahres / Monats, z.B. Tag=1, Monat=1, Jahr leer, Intervall=-1 erzeugt einen 'seit Jahresbeginn' Filter.

en: SERP Position
de_DE: Suchmaschinenrang

en: General
de_DE: Allgemein

en: Filters
de_DE: Filter

en: Advanced
de_DE: Erweitert

en: Maintenance
de_DE: Wartung

en: Add Column to Posts
de_DE: Spalte bei Beitr&auml;gen hinzuf&uuml;gen

en: Hide Stats Link
de_DE: Statistik Link verstecken

en: Enable this option if your users are confused by the Stats link associate to each post in the Edit Posts page.
de_DE: Aktivieren Sie diese Funktion, falls der Link zu den Statistiken in der Beitragsbearbeitung irritieren sollte.

en: Next clean-up on
de_DE: N&auml;chste Bereinigung

en: days
de_DE: Tage

en: Convert IP Addresses
de_DE: IP Adressen umwandeln

en: Number Format
de_DE: Zahlenformat

en: Asynchronous Views
de_DE: Asynchrone Anzeige

en: seconds
de_DE: Sekunden

en: Ignore Spammers
de_DE: Spammer ignorieren

en: IP Lookup
de_DE: IP Suche

en: Add <em>markings</em> to each chart by specifying a date and its description in the field below. Useful to keep track of special events and correlate them to your analytics. Please use the following format:<code>YYYY MM DD HH:mm=Description 1,YYYY MM DD HH:mm=Description 2</code>. For example: 2012 12 31 23:55=New Year's Eve.
de_DE: Erstellen Sie Anmerkungen für jedes Diagram, indem Sie ein Datum und eine Beschreibung eintragen. Die ist hilfreich um besondere Ereignisse zu verfolgen und mit der Analye in Verbindung zu bringen. Format: <code>JJJJ MM TT HH:mm=Anmerkung 1,JJJJ MM TT HH:mm=Anmerkung 2</code>. Z.B.: 2012 12 31 23:55=Silvester.

en: equals
de_DE: entspricht

en: is not equal to
de_DE: ist ungleich zu

en: contains
de_DE: enth&auml;lt

en: does not contain
de_DE: enth&auml;lt nicht

en: starts with
de_DE: beginnt mit

en: ends with
de_DE: endet mit

en: sounds like
de_DE: &auml;hnelt

en: is greater than
de_DE: ist gr&ouml;sser als

en: is less than
de_DE: ist kleiner als

en: is empty
de_DE: ist leer

en: is not empty
de_DE: ist nicht leer

en: unknown
de_DE: Unknown

en: win8
de_DE: Windows 8

en: win7
de_DE: Windows 7

en: winvista
de_DE: Windows Vista

en: win2003
de_DE: Windows 2003

en: winxp
de_DE: Windows XP

en: winnt
de_DE: Windows NT

en: win2000
de_DE: Windows 2000

en: winme
de_DE: Windows ME

en: win98
de_DE: Windows 98

en: win95
de_DE: Windows 95

en: win31
de_DE: Windows 3.1

en: win32
de_DE: Windows 32-bit

en: win16
de_DE: Windows 16-bit

en: mac68k
de_DE: Mac 68k

en: macosx
de_DE: Mac OS X

en: macppc
de_DE: Mac PowerPC

en: mac
de_DE: Mac

en: os/2
de_DE: IBM OS/2

en: sunos
de_DE: Sun OS

en: solaris
de_DE: Solaris

en: unix
de_DE: Unix

en: irix
de_DE: IRIX

en: hp-ux
de_DE: HP-UX

en: aix
de_DE: IBM AIX

en: beos
de_DE: BeOS

en: cygwin
de_DE: Cygwin

en: digital unix
de_DE: Digital Unix

en: risc os
de_DE: Risc OS

en: openvms
de_DE: OpenVMS

en: linux
de_DE: Linux

en: freebsd
de_DE: FreeBSD

en: openbsd
de_DE: OpenBSD

en: netbsd
de_DE: NetBSD

en: debian
de_DE: Debian

en: amiga
de_DE: Amiga

en: android
de_DE: Android

en: wyderos
de_DE: WyderOS

en: iphone osx
de_DE: iPhone OS X

en: ios
de_DE: iPhone OS X

en: palm
de_DE: Palm

en: wap
de_DE: WAP

en: java
de_DE: Java

en: winphone7
de_DE: Windows Phone

en: wince
de_DE: Windows CE

en: symbianos
de_DE: Symbian OS

en: webos
de_DE: WebOS

en: p-and
de_DE: Android

en: p-bla
de_DE: BlackBerry

en: p-chr
de_DE: Chrome OS

en: p-fre
de_DE: Linux FreeBSD

en: p-ios
de_DE: Apple iOS

en: p-jav
de_DE: Java-based OS

en: p-lin
de_DE: Linux

en: p-mac
de_DE: Apple

en: p-sym
de_DE: Symbian OS

en: p-unk
de_DE: Unknown

en: p-win
de_DE: Microsoft

en: powertv
de_DE: PowerTV

en: acrobat
de_DE: Acrobat Reader

en: director
de_DE: Macromedia Director

en: flash
de_DE: Adobe Flash Player

en: mediaplayer
de_DE: Microsoft Media Player

en: quicktime
de_DE: QuickTime

en: real
de_DE: Real Player

en: silverlight
de_DE: Microsoft Silverlight

en: l-af
de_DE: Afrikaans

en: l-ar
de_DE: Arabic

en: l-ar-ae
de_DE: Arabic (United Arab Emirates)

en: l-ar-bh
de_DE: Arabic (Bahrain)

en: l-ar-dz
de_DE: Arabic (Algeria)

en: l-ar-eg
de_DE: Arabic (Egypt)

en: l-ar-iq
de_DE: Arabic (Iraq)

en: l-ar-jo
de_DE: Arabic (Jordan)

en: l-ar-kw
de_DE: Arabic (Kuwait)

en: l-ar-lb
de_DE: Arabic (Lebanon)

en: l-ar-ly
de_DE: Arabic (Libya)

en: l-ar-ma
de_DE: Arabic (Morocco)

en: l-ar-om
de_DE: Arabic (Oman)

en: l-ar-qa
de_DE: Arabic (Qatar)

en: l-ar-sa
de_DE: Arabic (Saudi Arabia)

en: l-ar-sy
de_DE: Arabic (Syria)

en: l-ar-tn
de_DE: Arabic (Tunisia)

en: l-ar-ye
de_DE: Arabic (Yemen)

en: l-az
de_DE: Azerbaijani

en: l-be
de_DE: Belarusian

en: l-bg
de_DE: Bulgarian

en: l-ca
de_DE: Catalan; Valencian

en: l-cs
de_DE: Czech

en: l-cy
de_DE: Welsh

en: l-da
de_DE: Danish

en: l-de
de_DE: German

en: l-de-at
de_DE: German (Austria)

en: l-de-ch
de_DE: German (Switzerland)

en: l-de-de
de_DE: German (Germany)

en: l-de-li
de_DE: German (Liechtenstein)

en: l-de-lu
de_DE: German (Luxembourg)

en: l-dv
de_DE: Dhivehi; Divehi; Maldivian

en: l-el
de_DE: Modern Greek (1453-)

en: l-el-gr
de_DE: Greek (Greece)

en: l-en
de_DE: English

en: l-en-au
de_DE: English (Australia)

en: l-en-bz
de_DE: English (Belize)

en: l-en-ca
de_DE: English (Canada)

en: l-en-gb
de_DE: English (United Kingdom)

en: l-en-ie
de_DE: English (Ireland)

en: l-en-jm
de_DE: English (Jamaica)

en: l-en-nz
de_DE: English (New Zealand)

en: l-en-tt
de_DE: English (Trinidad)

en: l-en-us
de_DE: English (United States)

en: l-en-za
de_DE: English (South Africa)

en: l-eo
de_DE: Esperanto

en: l-es
de_DE: Spanish; Castilian

en: l-es-ar
de_DE: Spanish (Argentina)

en: l-es-bo
de_DE: Spanish (Bolivia)

en: l-es-cl
de_DE: Spanish (Chile)

en: l-es-co
de_DE: Spanish (Colombia)

en: l-es-cr
de_DE: Spanish (Costa Rica)

en: l-es-do
de_DE: Spanish (Dominican Republic)

en: l-es-ec
de_DE: Spanish (Ecuador)

en: l-es-es
de_DE: Spanish (Spain)

en: l-es-gt
de_DE: Spanish (Guatemala)

en: l-es-hn
de_DE: Spanish (Honduras)

en: l-es-mx
de_DE: Spanish (Mexico)

en: l-es-ni
de_DE: Spanish (Nicaragua)

en: l-es-pa
de_DE: Spanish (Panama)

en: l-es-pe
de_DE: Spanish (Peru)

en: l-es-pr
de_DE: Spanish (Puerto Rico)

en: l-es-py
de_DE: Spanish (Paraguay)

en: l-es-sv
de_DE: Spanish (El Salvador)

en: l-es-uy
de_DE: Spanish (Uruguay)

en: l-es-ve
de_DE: Spanish (Venezuela)

en: l-et
de_DE: Estonian

en: l-eu
de_DE: Basque

en: l-fa
de_DE: Persian

en: l-fi
de_DE: Finnish

en: l-fo
de_DE: Faroese

en: l-fr
de_DE: French

en: l-fr-be
de_DE: French (Belgium)

en: l-fr-ca
de_DE: French (Canada)

en: l-fr-ch
de_DE: French (Switzerland)

en: l-fr-fr
de_DE: French (France)

en: l-fr-lu
de_DE: French (Luxembourg)

en: l-gl
de_DE: Galician

en: l-gu
de_DE: Gujarati

en: l-he
de_DE: Hebrew

en: l-he-il
de_DE: Hebrew (Israel)

en: l-hi
de_DE: Hindi

en: l-hr
de_DE: Croatian

en: l-hu
de_DE: Hungarian

en: l-hu-hu
de_DE: Hungarian (Hungary)

en: l-hy
de_DE: Armenian

en: l-id
de_DE: Indonesian

en: l-is
de_DE: Icelandic

en: l-it
de_DE: Italian

en: l-it-ch
de_DE: Italian (Switzerland)

en: l-it-it
de_DE: Italian (Italia)

en: l-ja
de_DE: Japanese

en: l-ja-jp
de_DE: Japanese

en: l-ka
de_DE: Georgian

en: l-kk
de_DE: Kazakh

en: l-kn
de_DE: Kannada

en: l-ko
de_DE: Korean

en: l-ko-kr
de_DE: Korean (Republic of Korea)

en: l-ky
de_DE: Kirghiz; Kyrgyz

en: l-lt
de_DE: Lithuanian

en: l-lv
de_DE: Latvian

en: l-mi
de_DE: Maori

en: l-mk
de_DE: Macedonian

en: l-mn
de_DE: Mongolian

en: l-mr
de_DE: Marathi

en: l-ms
de_DE: Malay

en: l-mt
de_DE: Maltese

en: l-nb
de_DE: Norwegian Bokmål

en: l-nl
de_DE: Dutch; Flemish

en: l-nl-be
de_DE: Dutch (Belgium)

en: l-nl-nl
de_DE: Dutch (Netherlands)

en: l-pa
de_DE: Panjabi; Punjabi

en: l-pl
de_DE: Polish

en: l-pl-pl
de_DE: Polish (Poland)

en: l-ps
de_DE: Pushto; Pashto

en: l-pt
de_DE: Portuguese

en: l-pt-br
de_DE: Portuguese (Brazil)

en: l-pt-pt
de_DE: Portuguese (Portugal)

en: l-qu
de_DE: Quechua

en: l-ro
de_DE: Romanian; Moldavian; Moldovan

en: l-ru
de_DE: Russian

en: l-ru-ru
de_DE: Russian (Russia)

en: l-sa
de_DE: Sanskrit

en: l-se
de_DE: Northern Sami

en: l-sk
de_DE: Slovak

en: l-sl
de_DE: Slovenian

en: l-sq
de_DE: Albanian

en: l-sv
de_DE: Swedish

en: l-sv-fi
de_DE: Swedish (Finland)

en: l-sv-se
de_DE: Swedish (Sweden)

en: l-sw
de_DE: Swahili

en: l-ta
de_DE: Tamil

en: l-te
de_DE: Telugu

en: l-th
de_DE: Thai

en: l-th-th
de_DE: Thai (Thailand)

en: l-tl
de_DE: Tagalog

en: l-tn
de_DE: Tswana

en: l-tr
de_DE: Turkish

en: l-tr-tr
de_DE: Turkish

en: l-tt
de_DE: Tatar

en: l-ts
de_DE: Tsonga

en: l-uk
de_DE: Ukrainian

en: l-ur
de_DE: Urdu

en: l-uz
de_DE: Uzbek

en: l-vi
de_DE: Vietnamese

en: l-vi-vn
de_DE: Vietnamese (Vietnam)

en: l-xh
de_DE: Xhosa

en: l-zh
de_DE: Chinese

en: l-zh-cn
de_DE: Chinese (China)

en: l-zh-hk
de_DE: Chinese (Hong Kong)

en: l-zh-sg
de_DE: Chinese (Singapore)

en: l-zh-tw
de_DE: Taiwanese

en: l-zu
de_DE: Zulu

en: l-empty
de_DE: Unknown

en: l-xx
de_DE: Unknown

en: c-xy
de_DE: Local IP

en: Day
de_DE: Tag

en: Month
de_DE: Monat

en: Year
de_DE: Jahr

en: c-xx
de_DE: Unknown

en: c-af
de_DE: Afghanistan

en: c-ax
de_DE: Aland Islands

en: c-al
de_DE: Albania

en: c-dz
de_DE: Algeria

en: c-ad
de_DE: Andorra

en: c-ao
de_DE: Angola

en: c-ai
de_DE: Anguilla

en: c-ag
de_DE: Antigua and Barbuda

en: c-ar
de_DE: Argentina

en: c-am
de_DE: Armenia

en: c-aw
de_DE: Aruba

en: c-au
de_DE: Australia

en: c-at
de_DE: Austria

en: c-az
de_DE: Azerbaijan

en: c-bs
de_DE: Bahamas

en: c-bh
de_DE: Bahrain

en: c-bd
de_DE: Bangladesh

en: c-bb
de_DE: Barbados

en: c-by
de_DE: Belarus

en: c-be
de_DE: Belgium

en: c-bz
de_DE: Belize

en: c-bj
de_DE: Benin

en: c-bm
de_DE: Bermuda

en: c-bt
de_DE: Bhutan

en: c-bo
de_DE: Bolivia

en: c-ba
de_DE: Bosnia and Herzegovina

en: c-bw
de_DE: Botswana

en: c-br
de_DE: Brazil

en: c-bn
de_DE: Brunei Darussalam

en: c-bg
de_DE: Bulgaria

en: c-bf
de_DE: Burkina Faso

en: c-bi
de_DE: Burundi

en: c-kh
de_DE: Cambodia

en: c-cm
de_DE: Cameroon

en: c-ca
de_DE: Canada

en: c-cv
de_DE: Cape Verde

en: c-ky
de_DE: Cayman Islands

en: c-cf
de_DE: Central African Republic

en: c-td
de_DE: Chad

en: c-cl
de_DE: Chile

en: c-cn
de_DE: China

en: c-co
de_DE: Colombia

en: c-km
de_DE: Comoros

en: c-cg
de_DE: Congo

en: c-cd
de_DE: The Democratic Republic of the Congo

en: c-cr
de_DE: Costa Rica

en: c-ci
de_DE: Côte d'Ivoire

en: c-hr
de_DE: Croatia

en: c-cu
de_DE: Cuba

en: c-cy
de_DE: Cyprus

en: c-cz
de_DE: Czech Republic

en: c-dk
de_DE: Denmark

en: c-dj
de_DE: Djibouti

en: c-dm
de_DE: Dominica

en: c-do
de_DE: Dominican Republic

en: c-ec
de_DE: Ecuador

en: c-eg
de_DE: Egypt

en: c-sv
de_DE: El Salvador

en: c-gq
de_DE: Equatorial Guinea

en: c-er
de_DE: Eritrea

en: c-ee
de_DE: Estonia

en: c-et
de_DE: Ethiopia

en: c-fo
de_DE: Faroe Islands

en: c-fk
de_DE: Falkland Islands (Malvinas)

en: c-fj
de_DE: Fiji

en: c-fi
de_DE: Finland

en: c-fr
de_DE: France

en: c-gf
de_DE: French Guiana

en: c-ga
de_DE: Gabon

en: c-gm
de_DE: Gambia

en: c-ge
de_DE: Georgia

en: c-de
de_DE: Germany

en: c-gh
de_DE: Ghana

en: c-gr
de_DE: Greece

en: c-gl
de_DE: Greenland

en: c-gd
de_DE: Grenada

en: c-gp
de_DE: Guadeloupe

en: c-gt
de_DE: Guatemala

en: c-gn
de_DE: Guinea

en: c-gw
de_DE: Guinea-Bissau

en: c-gy
de_DE: Guyana

en: c-ht
de_DE: Haiti

en: c-hn
de_DE: Honduras

en: c-hk
de_DE: Hong Kong

en: c-hu
de_DE: Hungary

en: c-is
de_DE: Iceland

en: c-in
de_DE: India

en: c-id
de_DE: Indonesia

en: c-ir
de_DE: Islamic Republic of Iran

en: c-iq
de_DE: Iraq

en: c-ie
de_DE: Ireland

en: c-il
de_DE: Israel

en: c-it
de_DE: Italy

en: c-jm
de_DE: Jamaica

en: c-jp
de_DE: Japan

en: c-jo
de_DE: Jordan

en: c-kz
de_DE: Kazakhstan

en: c-ke
de_DE: Kenya

en: c-nr
de_DE: Nauru

en: c-kp
de_DE: Democratic People's Republic of Korea

en: c-kr
de_DE: Republic of Korea

en: c-kw
de_DE: Kuwait

en: c-kg
de_DE: Kyrgyzstan

en: c-la
de_DE: Lao People's Democratic Republic

en: c-lv
de_DE: Latvia

en: c-lb
de_DE: Lebanon

en: c-ls
de_DE: Lesotho

en: c-lr
de_DE: Liberia

en: c-ly
de_DE: Libyan Arab Jamahiriya

en: c-li
de_DE: Liechtenstein

en: c-lt
de_DE: Lithuania

en: c-lu
de_DE: Luxembourg

en: c-mk
de_DE: The Former Yugoslav Republic of Macedonia

en: c-mg
de_DE: Madagascar

en: c-mw
de_DE: Malawi

en: c-my
de_DE: Malaysia

en: c-ml
de_DE: Mali

en: c-mt
de_DE: Malta

en: c-mq
de_DE: Martinique

en: c-mr
de_DE: Mauritania

en: c-mu
de_DE: Mauritius

en: c-mx
de_DE: Mexico

en: c-md
de_DE: Moldova

en: c-mn
de_DE: Mongolia

en: c-me
de_DE: Montenegro

en: c-ms
de_DE: Montserrat

en: c-ma
de_DE: Morocco

en: c-mz
de_DE: Mozambique

en: c-mm
de_DE: Myanmar

en: c-na
de_DE: Namibia

en: c-np
de_DE: Nepal

en: c-nl
de_DE: Netherlands

en: c-nc
de_DE: New Caledonia

en: c-nz
de_DE: New Zealand

en: c-ni
de_DE: Nicaragua

en: c-ne
de_DE: Niger

en: c-ng
de_DE: Nigeria

en: c-no
de_DE: Norway

en: c-om
de_DE: Oman

en: c-pk
de_DE: Pakistan

en: c-pw
de_DE: Palau

en: c-ps
de_DE: Occupied Palestinian Territory

en: c-pa
de_DE: Panama

en: c-pg
de_DE: Papua New Guinea

en: c-py
de_DE: Paraguay

en: c-pe
de_DE: Peru

en: c-ph
de_DE: Philippines

en: c-pl
de_DE: Poland

en: c-pt
de_DE: Portugal

en: c-pr
de_DE: Puerto Rico

en: c-qa
de_DE: Qatar

en: c-re
de_DE: Réunion

en: c-ro
de_DE: Romania

en: c-ru
de_DE: Russian Federation

en: c-rw
de_DE: Rwanda

en: c-kn
de_DE: Saint Kitts and Nevis

en: c-lc
de_DE: Saint Lucia

en: c-mf
de_DE: Saint Martin

en: c-vc
de_DE: Saint Vincent and the Grenadines

en: c-ws
de_DE: Samoa

en: c-st
de_DE: Sao Tome and Principe

en: c-sa
de_DE: Saudi Arabia

en: c-sn
de_DE: Senegal

en: c-rs
de_DE: Serbia

en: c-sl
de_DE: Sierra Leone

en: c-sg
de_DE: Singapore

en: c-sk
de_DE: Slovakia

en: c-si
de_DE: Slovenia

en: c-sb
de_DE: Solomon Islands

en: c-so
de_DE: Somalia

en: c-za
de_DE: South Africa

en: c-gs
de_DE: South Georgia and the South Sandwich Islands

en: c-es
de_DE: Spain

en: c-lk
de_DE: Sri Lanka

en: c-sd
de_DE: Sudan

en: c-sr
de_DE: Suriname

en: c-sj
de_DE: Svalbard and Jan Mayen

en: c-sz
de_DE: Swaziland

en: c-se
de_DE: Sweden

en: c-ch
de_DE: Switzerland

en: c-sy
de_DE: Syrian Arab Republic

en: c-tw
de_DE: Taiwan

en: c-tj
de_DE: Tajikistan

en: c-tz
de_DE: United Republic of Tanzania

en: c-th
de_DE: Thailand

en: c-tl
de_DE: Timor-Leste

en: c-tg
de_DE: Togo

en: c-to
de_DE: Tonga

en: c-tt
de_DE: Trinidad and Tobago

en: c-tn
de_DE: Tunisia

en: c-tr
de_DE: Turkey

en: c-tm
de_DE: Turkmenistan

en: c-tc
de_DE: Turks and Caicos Islands

en: c-ug
de_DE: Uganda

en: c-ua
de_DE: Ukraine

en: c-ae
de_DE: United Arab Emirates

en: c-gb
de_DE: United Kingdom

en: c-us
de_DE: United States

en: c-uy
de_DE: Uruguay

en: c-uz
de_DE: Uzbekistan

en: c-vu
de_DE: Vanuatu

en: c-ve
de_DE: Venezuela

en: c-vn
de_DE: Viet Nam

en: c-vg
de_DE: British Virgin Islands

en: c-vi
de_DE: U.S. Virgin Islands

en: c-eh
de_DE: Western Sahara

en: c-ye
de_DE: Yemen

en: c-zm
de_DE: Zambia

en: c-zw
de_DE: Zimbabwe

en: c-gg
de_DE: Guernsey

en: c-je
de_DE: Jersey

en: c-im
de_DE: Isle of Man

en: c-mv
de_DE: Maldives

en: c-
de_DE: Unknown

en: No data to display
de_DE: keine Daten vorhanden

en: Your report here
de_DE: Deine Auswertung hier

en: Pageviews
de_DE: Seitenaufrufe

en: Color codes
de_DE: Farb-Code

en: From a search result page
de_DE: Von einer Suchergebnisseite

en: Known Users
de_DE: Bekannte Benutzer

en: Other Humans
de_DE: Andere echte Besucher

en: Internet Service Provider: a company which provides other companies or individuals with access to the Internet. Your DSL or cable internet service is provided to you by your ISP.<br><br>You can ignore specific IP addresses by setting the corresponding filter under Settings > SlimStat > Filters.
de_DE: Internet Service Provider: eine Firma welche Individuen oder Firmen Zugriff auf das Internet gew&auml;hrt. Der Internet-Zugriff per DSL oder Kabel wird vom verwendeten ISP zur Verf&uuml;gung gestellt.<br><br>Um spezifische IP-Adressen generell zu ignorieren kann ein entsprechender Filter unter 'Einstellungen > SlimStat > Filter' gesetzt werden.

en: You can configure WP SlimStat to ignore a specific Country by setting the corresponding filter under Settings > SlimStat > Filters.
de_DE: Um ein spezifisches Land generell zu ignorieren kann ein entsprechender Filter unter 'Einstellungen > SlimStat > Filter' gesetzt werden.

en: A <em>bounce page</em> is a single-page visit, or visit in which the person left your site from the entrance (landing) page.
de_DE: Eine 'Absprung' Seite ist der Zugriff auf eine einzelne Seite oder wenn der Besucher die Website bereits auf der Einstiegs-Seite wieder verl&auml;sst.

en: Searches performed using Wordpress' built-in search functionality.
de_DE: Suchen welche mit der WordPress eigenen Such-Funktion ausgef&uuml;hrt wurden.

en: This report lists any <em>event</em> occurred on your website. Please refer to the FAQ for more information on how to leverage this functionality.
de_DE: Dieses Auswertung listet jedes <em>Ereignis</em> welches auf der Website stattgefunden hat. Bitte schlagen Sie in der FAQ für weitere Informationen zur Verwendung dieser Funktionalit&auml;t nach.

en: Open this URL in a new window
de_DE: Diese URL in einem neuen Fenster &ouml;ffnen

en: Local search results page
de_DE: lokale Suchergebnisse

en: Domain
de_DE: Dom&auml;ne

en: -- Advanced filters --
de_DE: -- Erweiterte Filter --

en: Browser Capabilities
de_DE: Browser-F&auml;higkeiten

en: Pageviews (chart)
de_DE: Seitenaufrufe (Diagramm)

en: About WP SlimStat
de_DE: &Uuml;ber WP SlimStat

en: Summary
de_DE: Zusammenfassung

en: Recent Search Terms
de_DE: Letzte interne Suchbegriffe

en: Top Pages
de_DE: Top Seiten

en: Top Traffic Sources
de_DE: Top Traffic Ursprung

en: Top Known Visitors
de_DE: Top bekannte Besucher

en: Top Search Terms
de_DE: Top Suchbegriffe

en: Top Countries
de_DE: Top L&auml;nder

en: Human Visits (chart)
de_DE: Echte Besucher (Diagramm)

en: Top Languages
de_DE: Top Sprachen

en: Top Service Providers
de_DE: Top Service Provider

en: Top Operating Systems
de_DE: Top Betriebssysteme

en: Top Screen Resolutions
de_DE: Top Bildschirm-Aufl&ouml;sungen

en: Visit Duration
de_DE: Besuchsdauer

en: Recent Countries
de_DE: Letzte L&auml;nder

en: Recent Screen Resolutions
de_DE: Letzte Bildschirm-Aufl&ouml;sungen

en: Recent Operating Systems
de_DE: Letzte Betriebssysteme

en: Recent Languages
de_DE: Letzte Sprachen

en: Traffic Sources (chart)
de_DE: Traffic Ursprung (Diagramm)

en: Top Referring Search Engines
de_DE: Top verweisende Suchmaschinen

en: Top Landing Pages
de_DE: Top Einstiegs-Seiten

en: Average Pageviews per Visit (chart)
de_DE: Durchschnitt. Seitenaufrufe pro Besuch (Diagramm)

en: Recent Posts
de_DE: Letzte Artikel

en: Recent Bounce Pages
de_DE: Letzte Absprung-Seiten

en: Recent Feeds
de_DE: Letzte Feeds

en: Recent Internal Searches
de_DE: Letzte interne Suchbegriffe

en: Top Categories
de_DE: Top Kategorien

en: Recent Outbound Links
de_DE: Letzte ausgehende Links

en: Recent Events
de_DE: Letzte Ereignisse

en: Top Posts
de_DE: Top Artikel

en: Top Internal Searches
de_DE: Top interne Suchbegriffe

en: Recent Categories
de_DE: Letzte Kategorien

en: Top Authors
de_DE: Top Autoren

en: Recent Downloads
de_DE: Letzte Downloads

en: Chart controls
de_DE: Diagramm-Einstellungen

en: Use your mouse wheel to zoom in and out
de_DE: Verwende das Mausrad zum Zoomen

en: While zooming in, drag the chart to move to a different area
de_DE: W&;rend des Zooms das Diagramm schieben um zu einer anderen Position zu verschieben.

en: Double click on an empty region to reset the zoom level
de_DE: Doppel-Klick auf einen freien Bereich um den Zoom-Level zur&uuml;ckzusetzen

en: Click on a data point to display the activity chart for each hour of that day
de_DE: Auf ein Datum klicken um das Aktivit&auml;ts-Diagramm f&uuml;r jede Stunde des tages anzuzeigen

en: Go to the corresponding search engine result page
de_DE: Zugeh&ouml;rige Ergbnisseite der Suchmaschine &ouml;ffnen

en: Go to the referring page
de_DE: Verweisende Seite &ouml;ffnen

en: Remove filter for
de_DE: Entferne Filter f&uuml;r

en: Current filters:
de_DE: Aktuelle Filter:

en: Category ID
de_DE: Kategorie-ID

en: Hits
de_DE: Zugriffe

en: Search for
de_DE: Suche nach

en: Source
de_DE: Ursprung

en: Keywords
de_DE: Suchbegriffe

en: Filter results where resource equals %s
de_DE: Ergebnisse filtern wo Ressource ist gleich %s

en: Total Pageviews
de_DE: Gesamte Seitenaufrufe

en: DB Size
de_DE: Datenbank-Gr&ouml;sse

en: Tracking Active
de_DE: Tracking aktiv

en: Auto purge
de_DE: autom. Datenbank-Reorg.

en: No visits
de_DE: Keine Besuche

en: A request to load a single HTML file. WP SlimStat logs a "pageview" each time the tracking code is executed.
de_DE: Eine Anfrage eine einzelne HTML-Datei zu laden. WP SlimStat zeichnet jedesmal einen 'Seitenaufruf' auf wenn der Tracking-Code ausgef&uuml;hrt wird.

en: This counter is based on any user activity in the last 5 minutes.
de_DE: Dieser Z&auml;hler basiert auf allen Besucher-Aktivit&auml;ten der letzten 5 Minuten.

en: Last 5 minutes
de_DE: Letzte 5 Minuten

en: How many pages have been visited on average during the current period.
de_DE: Wieviele Seiten wurden w&auml;hrend der aktuellen Periode durchschnittlich besucht.

en: Avg Pageviews
de_DE: Durchschnitt. Seitenaufrufe

en: Visitors who landed on your site after searching for a keyword on Google, Yahoo, etc.
de_DE: Besucher welche nach einer Suche nach einem Suchbegriff auf Google oder Bing usw. auf die Website kamen.

en: From Search Results
de_DE: Von Suchergebnissen

en: Unique IPs
de_DE: Eindeutige IPs

en: A visit is a session of at most 30 minutes. Returning visitors are counted multiple times if they perform multiple visits.
de_DE: Ein Besuch ist eine Session von max. 30 Minuten. Zur&;kkehrende Besucher werden bei mehrfachen Besuchen auch mehrfach gez&auml;hlt.

en: Human visits
de_DE: Echte Besuche

en: Percentage of single-page visits, i.e. visits in which the person left your site from the entrance page.
de_DE: Prozentsatz von Besuchen einzelner Seiten, d.h. Besuche bei welchen der Besucher die Website auf der aufgerufenen Seite wieder verlassen hat.

en: Bounce rate
de_DE: Absprung-Rate

en: Visitors who had previously left a comment on your blog.
de_DE: Besucher welche fr&uuml;her bereits einen Kommentar hinterlassen haben.

en: Known visitors
de_DE: Bekannte Besucher

en: Human users who visited your site only once.
de_DE: Echte Besucher welche die Wesite nur einmal besucht haben.

en: New visitors
de_DE: Neue Besucher

en: Pages per visit
de_DE: Seiten pro Besuch

en: Longest visit
de_DE: L&auml;ngster Besuch

en: hits
de_DE: Zugriff

en: 0 - 30 seconds
de_DE: 0-30 Sekunden

en: 31 - 60 seconds
de_DE: 31-60 Sekunden

en: 1 - 3 minutes
de_DE: 1-3 Minuten

en: 3 - 5 minutes
de_DE: 3-5 Minuten

en: 5 - 7 minutes
de_DE: 5-7 Minuten

en: 7 - 10 minutes
de_DE: 7-10 Minuten

en: A referrer (or referring site) is the site that a visitor previously visited before following a link to your site.
de_DE: Eine Herkunft (verweisende Seite) ist die Webseite welche ein Besucher vor dem Besuch der eigenen Website besucht hat.

en: Unique Referrers
de_DE: Eindeutige Herkunft

en: Visitors who visited the site by typing the URL directly into their browser. <em>Direct</em> can also refer to the visitors who clicked on the links from their bookmarks/favorites, untagged links within emails, or links from documents that don't include tracking variables.
de_DE: Besucher welche die URL direkt aufgerufen haben. <em>Direkt</em> kann sich auch auf Besucher beziehen, welche Bookmarks/Favoriten verwendet haben oder Links in E-Mails bzw. Dokumenten gefolgt sind.

en: Direct Pageviews
de_DE: Direkte Seitenaufrufe

en: Visitors who came to your site via searches on Google or some other search engine.
de_DE: Besucher welche über eine Suche in Suchmaschinen auf die eigene Website gekommen sind.

en: From a search result
de_DE: Von einem Suchresultat

en: The first page that a user views during a session. This is also known as the <em>entrance page</em>. For example, if they search for 'Brooklyn Office Space,' and they land on your home page, it gets counted (for that visit) as a landing page.
de_DE: Die erste Seite welche ein Benutzer w&auml;hrend einer Sitzung besucht, die s.g. Einstiegs- oder Lande-Seite.

en: Unique Landing Pages
de_DE: Eindeutige Einstiegs-Seiten

en: Number of single-page visits to your site over the selected period.
de_DE: Anzahl der Besucher einer einzelnen Seite über die gew&auml;hlte Periode.

en: Bounce Pages
de_DE: Absprung-Rate

en: Visitors who visited the site in the last 5 minutes coming from a search engine.
de_DE: Besucher welche innerhalb der letzten 5 Minuten von einer Suchmaschine gekommen sind.

en: Currently from search engines
de_DE: Aktuell von Suchmaschinen

en: Visits
de_DE: Besuche

en: Domains
de_DE: Dom&auml;nen
